Upamiętnienie 100-lecia odzyskania przez Polskę  niepodległości

W dniu 7.04.2018 Oddział Miejski PTTK w Wieliczce rozpoczął realizację programu współfinansowanego przez Powiat Wielicki pod nazwą „Upamiętnienie 100-lecia odzyskania przez Polskę  niepodległości”. Celem tej wycieczki było Pogórze Rożnowskie, a w szczególności znajdujące się tam cmentarze wojenne z okresu  I wojny światowej, na których pochowani są nie tylko żołnierze narodowości polskiej, ale także Rosjanie, Niemcy, Austriacy i Włosi. Naszym przewodnikiem był Bogdan Śmigielski, który ciekawie opowiadał o odwiedzanych obiektach.

Pierwszą miejscowością na trasie naszej wycieczki była miejscowość Błonie i znajdujący się tam cmentarz wojenny nr 198 zaprojektowany przez Heinricha Scholza o powierzchni prawie 1500 m2  z centralnie umieszczonym monumentalnym pomnikiem. Spoczywa tu ponad 300 żołnierzy armii austro-węgierskiej i rosyjskiej. Kilka kilometrów dalej w miejscowości Dąbrówka Szczepanowska znajduje się kolejny cmentarz nr 193 z pomnikiem o wysokości 17 m,  gdzie na jednej ze ścian znajduje się inskrypcja: „Bohaterowie szturmowali to wzgórze bronione przez bohaterów. Nieśmiertelna sława wieńczy zwycięzców”

Od tego miejsca rozpoczęliśmy pieszą, około 15-sto kilometrową wędrówkę w kierunku celu naszej wyprawy:  cmentarza wojennego powstałego na terenie bitwy pod Łowczówkiem. Po drodze zatrzymywaliśmy się na kilku cmentarzach wojennych m. in. cmentarzu wojennym nr 192.   Na jego terenie została zbudowana kaplica cmentarna- jedna z nielicznych powstałych na terenie cmentarzy wojennych. Na tym cmentarzu spoczywa ponad 600 żołnierzy wielu narodowości , znanych z imienia i nazwiska, ale też całkowicie bezimiennych. Kolejny cmentarz wojenny na drodze naszej wędrówki to cmentarz o numerze 191, zaprojektowany również przez Heinricha Scholza. Następnym był niewielki cmentarz nr 189 , gdzie spoczywa około 100 żołnierzy armii rosyjskiej i  austro-węgierskiej. Na dłuższą przerwę zatrzymaliśmy się przy cmentarzu wojennym nr 187 w Lichwinie, gdzie większość z nas,  a zwłaszcza dzieci były już trochę zmęczona pieszą wycieczką. Na cmentarzu tym spoczywa m.in. znany malarz i grafik z Grazu w Austrii – Franz Hofer. Większość z odwiedzonych cmentarzy była odnawiana między innymi ze środków Austriackiego Czerwonego Krzyża. Część osób z naszej wycieczki wyszła na najwyższy szczyt Pogórza Rożnowskiego- Wał, skąd rozpościera się przepiękny widok na Beskid Sądecki, a przy dobrej pogodzie można zobaczyć również Tatry. O każdym ze zwiedzanych cmentarzy nasz przewodnik opowiadał różne ciekawe historie, związane nie tylko z powstaniem danego cmentarza, ale również z późniejszymi etapami jego istnienia. Ostatnim obiektem, który odwiedziliśmy był cmentarz wojenny w Łowczówku, który jest miejscem uświęconym krwią żołnierzy polskich poległych na tutejszych wzgórzach w roku 1914.

Miejsce to jest zabytkiem państwowym podległym ochronie prawnej. Na wzgórzach w okolicy Łowczówka i Łowczowa walczył Batalion Wielicki złożony z ochotników-mieszkańców Wieliczki i okolic. Dowódcą tego batalionu był porucznik Bolesław Szpunar, który w tej bitwie stracił życie i został pochowany na cmentarzu w Tarnowie. Porucznik Bolesław Szpunar jest patronem jednej z ulic Wieliczki.   Na zakończenie naszej wycieczki złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze w hołdzie poległym żołnierzom polskim walczącym o naszą niepodległość. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się w kierunku oczekującego na nas w Łowczowie autokaru i powróciliśmy do Wieliczki