28 spotkanie „Wieliczka-Wieliczanie”  Bis! 15. te z serii: „Wsie w Gminie Wieliczka: Koźmice Małe – Koźmiczanin Klemens Tatara (1879-1943) i jego potomkowie”

Zaproszenie na 28 spotkanie „Wieliczka-Wieliczanie”  Bis! 15. te z serii: „Wsie w Gminie Wieliczka: Koźmice Małe – Koźmiczanin Klemens Tatara (1879-1943) i jego potomkowie”.

Stowarzyszenie „Klub Przyjaciół Wieliczki”(KPW) zaprasza na 28 spotkanie z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie”  Bis!  29. 06. (środa) 2022 r. o godz.16.00-tej w Wieliczce, w sali „Magistrat” Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka przy ul. Powstania Warszawskiego 1. Będzie to spotkanie piętnaste  z serii „Wsie w Gminie Wieliczka: Koźmice Małe” o wsi oraz o  koźmiczaninie Klemensie  Tatarze (1879-1943) i jego potomkach.  W ramach spotkań z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie” – seria: „Wsie w Gminie Wieliczka” została zapoczątkowana w 2003 r. Dotychczas były już zaprezentowane wsie:  Podstolice, Czarnochowice, Mietniów, Byszyce, Grabie, Gorzków, Grajów, Mała Wieś, Janowice, Dobranowice, Śledziejowice, Sygneczów, Węgrzce Wielkie, Jankówka. Relacje z tych  spotkań zostały zawarte w zeszytach „Biblioteczki Wielickiej”. Spotkanie odbywa się pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka Artura Kozioła.

Na wstępie spotkania z piosenką wystąpią Katarzyna Dziedzic i Agnieszka Kurowska z Koźmic Małych przy akompaniamencie Pawła Piotrowskiego.

W programie: prelekcje-prezentacje:

  1. Stanisław Dziedzic, sołtys wsi Koźmice Małe i radny Rady Miejskiej w Wieliczce – „Historia i dzień dzisiejszy wsi Koźmice Małe”.
  2. Anna Młynarczyk, członek Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki”, Wacław Tatara, Małgorzata Dobrowolska – „Klemens Tatara (1879-1943),  wójt Koźmic Małych, górnik, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Kopalni Soli w  Wieliczce  i jego potomkowie”.
  3.  

Oprawę plastyczną spotkania tworzy wystawa prac plastycznych  pt. „Moja wieś Koźmice Małe” – prace mieszkańców Koźmiczek, w tym przedszkolaków i uczniów z Przedszkola Samorządowego i Szkoły Podstawowej im. Obrońców Westerplatte w Koźmicach Wielkich.

Spotkanie prowadzi Jadwiga Duda, prezes Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki”.

Uwaga! Ok. godz.17. 30 – zapraszamy na wyjazd autobusem do Koźmic Małych i zwiedzanie wsi pod  kierunkiem sołtysa Stanisława Dziedzica. Powrót do Wieliczki ok. 20.00-tej.

Opracowała Jadwiga Duda