Druga Senioriada w Kokotowie

W dniu 17 września 2023 roku w świetlicy środowiskowej w Kokotowie odbyła się SENIORIADA zorganizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Kokotowa, przy finansowym wsparciu  Lokalnej Grupy Działania Powiatu Wielickiego oraz Wielickiego Centrum Kultury. Była to druga edycja po zeszłorocznym wspaniałym spotkaniu seniorów.

Oficjalnego otwarcia wydarzenia dokonała Renata Palińska prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Kokotowa, która w imieniu organizatorów powitała przybyłych gości.  

Na początku wszyscy zgromadzeni w postawie stojącej odśpiewali Rotę, gdyż spotkanie  odbyło się w dniu 84 rocznicy agresji Związku Sowieckiego na Polskę. 

Pierwszy wystąpił Dziecięcy Zespół Folklorystyczny z Kokotowa, który przedstawił przyśpiewki i tańce śląskie. 

Po występie dzieci zaprezentowała się kokotowska grupa wokalna SPOKO, która wyśpiewała bogaty repertuar popularnych piosenek biesiadnych (m.in.: „Hej z góry z góry jadą Mazury”,  „W zielonym gaju”, „Ale to już było”). 

Następnie Tomasz Knapik przedstawił gościom historię parafii Strumiany, do której należy Kokotów i na tej podstawie chętni uczestnicy wzięli udział w konkursie wiedzy o powstaniu i obecnym funkcjonowaniu parafii.  Dla uczestników konkursu przygotowane zostały nagrody i dyplomy. Poprawnie na 26 z  27 pytań konkursowych odpowiedział pan Krzysztof Sendorek.

Spośród zaproszonych gości zabrała głos przewodnicząca Gminnej Rady Seniorów – pani Hanna Kozioł. Zwróciła uwagę na to, że dzisiaj seniorzy funkcjonują zupełnie inaczej niż jeszcze 20 lat temu. Mają więcej czasu dla siebie, mają dostęp do różnych aktywności i nie powinni siedzieć w domu. Pani prezes Wielickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku – Elżbieta Achinger dodała, że także w Kokotowie powinien powstać Klub Seniora.

Podczas spotkania wystąpił również zaprzyjaźniony Chór Retro z Krakowa, pod kierunkiem Małgorzaty Lesiewicz, który zaprezentował pieśni wesołe i rubaszne, zapraszając gości do wspólnego śpiewu.

Nie zabrakło podczas imprezy lokalnego regionalnego bigosu, chleba ze smalcem i ogórkiem oraz ciast i ciasteczek przygotowanych przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenia.

Organizatorzy serdecznie dziękują za przybycie:

–  księdzu proboszczowi Józefowi Markowi, 

– Joannie Zygmunt vice dyrektor Wielickiego Centrum Kultury, 

– Hannie Kozioł przewodniczącej Gminnej Rady Seniorów, 

– Elżbiecie Achinger prezesowi Wielickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, 

–  sołtysowi Pawłowi Gajosowi.

Za pomoc i wielkie serce w organizację  Senioriady podziękowania kierujemy:

– Lokalnej Grupie Działania Powiatu Wielickiego,

– członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich w Kokotowie, 

– członkom Stowarzyszenia Przyjaciół Kokotowa.

I mamy nadzieję, że za rok również spotkamy się na trzeciej edycji Senioriady.