III Turniej Szachowy o „Pierścień Świętej Kingi”

22 lipca (sobota) 2023 r. w godzinach: 9.30 -13.30 w Wieliczce w Urzędzie Miasta i Gminy  w sali „Magistrat” odbędzie  się w ramach „Dni Świętej Kingi” III Turniej Szachowy o puchar przejściowy „Pierścień Świętej Kingi” od Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki” (KPW) dla najlepszego zawodnika. Patronat Honorowy nad turniejem objął  Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka Artur Kozioł. Turniej organizują:  Andrzej Irlik, v-ce prezes Zarządu  Międzyszkolnego Klubu Sportowego przy  Międzyszkolnym  Ośrodku  Sportowym  (MKS MOS) w Wieliczce, trener i sędzia klasy międzynarodowej, członek KPW  i Stowarzyszenie „Klub Przyjaciół Wieliczki”  reprezentowane przez: Jadwigę Dudę, prezes i Aleksandrę Pasek, v-ce prezes.  Do udziału w turnieju zgłosiło się 77 zawodników i zawodniczek oraz 5-ciu rezerwowych. Zawodnicy i zawodniczki rozegrają na szachownicach po pięć partii na czas w Grupie A-rocznik 2010 i starsi i w Grupie B – rocznik 2011 i młodsi. O godz.9.50 zostanie wyświetlony film pt. „Nasza Patronka Św. Kinga” autorstwa wieliczanina Ignacego Kowalewskiego.  O godz.10.00-tej uroczyste otwarcie Turnieju. Zainteresowanych szachami zapraszamy do kibicowania na III Turnieju Szachowym o „Pierścień Świętej Kingi”.

W tym roku przypada 731. rocznica śmierci św. Kingi (1292-2023), patronki Wieliczki i wielickich górników. 24 lata temu – 16.06.1999 r. Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił w Starym Sączu  błogosławioną Kingę (1234-1292) świętą. Z wdzięczności za kanonizację Kingi wieliccy górnicy w kopalni na III poziome w kaplicy pw. św. Kingi ufundowali solny pomnik Jana Pawła II.  W ramach Dni Św. Kingi w Wieliczce w  latach 2003-2019 w Wieliczce rozgrywany był Mecz Szachowo-Brydżowy o puchar przejściowy „Pierścień Świętej Kingi” pomiędzy drużynami Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej i KPW.  „Pierścień…” wykonał w 2002 r.  dla KPW śp. Władysław Janowski (1924-2005), górnik-rzeźbiarz wielickiej kopalni, członek KPW. W związku z epidemią covid 19 i  stratami osobowymi w drużynie Bochni – Bochniacy wycofali się z kontynuacji meczu. Zrodził się pomysł organizowania Turnieju Szachowego, którego pierwsza edycja miała miejsce 24.07.2021 r. Zdobywcą „Pierścienia…” był Mateusz Zając z MKS MOS w Wieliczce. Uczestniczyło w niej 59 zawodników i zawodniczek. 23.07. 2022 r. w II Turnieju Szachowym uczestniczyło 78 zawodników i zawodniczek, a Pierścień Św. Kingi zdobył Szymon Duda.

22.07.b.r. o godz.13.30 nastąpi zakończenie III Turnieju Szachowego – wręczenie najlepszemu zawodnikowi „Pierścienia Św. Kingi” i dyplomu, laureaci od I do III miejsca zawodniczki i zawodnicy w  Grupach: A i B otrzymają dyplomy i nagrody, a wszyscy uczestnicy upominki. Nagrody, dyplomy, upominki funduje Gmina Wieliczka.

Opracowała Jadwiga Duda