KGW Kokotów na podium Małopolskiego Przeglądu Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich.

 W dniach 7 i 8 października w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce odbyła się 13 edycja Małopolskiego Przeglądu Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich.

Powiat Wielicki reprezentowało i promowało KGW Kokotów.

Komisja Artystyczna Przeglądu złożona z ekspertów oceniała koła w następujących kategoriach:  scenka obyczajowa z życia dawnej wsi, pieśń ludowa, potrawa, rękodzieło artystyczne wykonane podczas konkursu. W tym roku w Przeglądzie brało udział 12 grup i stowarzyszeń KGW z 10 powiatów woj. małopolskiego: brzeskiego, gorlickiego, krakowskiego, limanowskiego, myślenickiego, nowosądeckiego, olkuskiego, tatrzańskiego, wadowickiego i wielickiego.

W łącznej punktacji Koło Gospodyń Wiejskich z  Kokotowa wspomagane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Kokotowa zajęło lll miejsce.

W kategorii tradycyjnych potraw regionalnych, których głównym składnikiem była śliwka za potrawę kasza jaglana ze śliwkami koło zajęło 2 miejsce.

W konkursie rękodzieła artystycznego za wykonanie GIRLANDY wokół ołtarzyka domowego zajęliśmy 2.miejsce.

W konkursie tradycyjnych scenek obyczajowych koło zajęło 3 miejsce za scenkę obyczajową  pt. „Wielkanocny traczyk” .

W konkursie pieśni ludowych zdobyliśmy wyróżnienie.

Na potwierdzenie sukcesu koła z Kokotowa należy przytoczyć protokół komisji konkursowej:

„Komisja Konkursowa wyraża wielkie uznanie i podziw dla Kół Gospodyń Wiejskich, które tak pięknie zaprezentowały bogactwo i różnorodność kultury Małopolski. Jesteśmy pod wrażeniem ich pracy, emocji i pieczołowitości w odtwarzaniu dawnych zwyczajów i tradycji. Dotyczy to nie tylko pokazów scenek obyczajowych z dawnych czasów, ale także prezentacji elementów folkloru, muzyki i stroju. Zadaniem konkursowym było tu wykonanie pieśni  KGW Kokotów na podium Małopolskiego Przeglądu Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich.ie ubiorów właściwych dla stanu, przedziału wiekowego i regionu. Scenki rodzajowe odtworzone pieczołowicie z poszanowaniem tradycji i dozą humoru pokazały różnorodność małopolskiej obrzędowości dorocznej i rodzinnej, a także przypomniały obyczajowość z życia codziennego wsi. Ważnym elementem tych spotkań było także pokazanie tradycyjnej kuchni, która w tej edycji konkursowej obejmowała potrawy przygotowane na bazie śliwek. Bardzo różnorodne i interesujące okazały się również przejawy tradycyjnej plastyki obrzędowej,                      w tegorocznym konkursie ozdoby obrazów świętych – girlandy. Pokazują one nie tylko moc inwencji twórczej Pań, ale także ich precyzję oraz zdolności manualne.

 Ważny we wszystkich kategoriach konkursowych był także aspekt poznawczo-dokumentacyjny, sięganie do tradycji regionu, odsłanianie kultury przeszłych pokoleń. Udział dzieci i młodzieży – przekaz pokoleniowy pozwoli na zachowanie dawnych, bogatych tradycji. Mamy także nadzieje, że spotkania te pełne radości i emocji twórczych przyczynią się do pogłębienia więzi i współpracy między KGW całej Małopolski.

Jury oceniając wszystkie kategorie konkursowe zauważyło, że poziom wszystkich prezentacji był bardzo wysoki i wyrównany stąd tyle równorzędnych nagród. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszego zaangażowania w kolejnych edycjach konkursu. ”

Koło Gospodyń Wiejskich z Kokotowa dziękuje Zarządowi Powiatu Wielickiego za sfinansowanie transportu oraz  Wielickiemu Centrum Kultury za nieodpłatne użyczenie sali   w świetlicy środowiskowej w Kokotowie na próby przed przeglądem.