Ruszył plebiscyt na najciekawszą inicjatywę zrealizowaną w ramach Programu FIO Małopolska Lokalnie – Północ, edycja 2018.
Pieniądze trafiły do aktywnych mieszkańców Małopolski. Osiemdziesiąt organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych z Krakowa oraz powiatów chrzanowskiego, dąbrowskiego, krakowskiego, miechowskiego, olkuskiego, oświęcimskiego, proszowickiego i wielickiego, otrzymało pieniądze na realizacje swoich społecznych pomysłów z Programu FIO Małopolska Lokalnie – Północ w roku 2018.
Operatorami Programu są Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych i Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze. Wszystkie działania były możliwe dzięki dofinansowaniu z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Gminy Miejskiej Kraków oraz Województwa Małopolskiego.
W tegorocznej edycji Programu, z dotacji na rozwój skorzystało 21 małopolskich organizacji pozarządowych, które rozwinęły swój potencjał poprzez wsparcie merytoryczne (szkolenia, warsztaty), promocyjne (budowa stron www, identyfikacja wizualna) i zakup sprzętu. Natomiast dotacje na działania społeczne otrzymało osiem NGO i pięćdziesiąt jeden grup nieformalnych (w tym 8 z powiatu wielickiego), które zrealizowały m.in. różnego rodzaju warsztaty, spotkania i ciekawe wydarzenia artystyczne.
Zrealizowane w powiecie wielickim inicjatywy:
- Grupa nieformalna- Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich zrealizowała projekt „Zdrowo, smacznie, kolorowo z tradycją w tle”. Projekt zakładał organizację warsztatów kulinarnych dla dzieci i dorosłych. Członkinie KGW wzięły udział w warsztatach z carvingu, po których swoje umiejętności zaprezentowały dzieciom i pozostałym mieszkańcom wsi Bilczycie. Podsumowaniem były wspólne warsztaty z robienia zakąsek i nakrywania stołu.
- Grupa nieformalna Drużyna Pszczelarzy zrealizowała projekt „Smaczny miód z Czarnego Lasu”. Projekt zakładał przygotowanie terenu pod pasiekę w „Czarnym Lesie” na granicy miejscowości Koźmice Wielkie i Raciborsko. Przeprowadzono także działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży dotyczących wpływu pszczół na ekosystem.
- Grupa nieformalna „NIEPOjem” zrealizowała projekt „Go To Jemy” . Projekt zakładał organizację wydarzenia kulinarnego dla mieszkańców Niepołomic w formie zjazdu foodtruck`ów. Celem projektu było przybliżenie mieszkańcom i wywołanie dyskusji dotyczącej kuchni, tego co jemy na co dzień, wpływu jedzenia na nasz organizm oraz promowania dobrych praktyk kulinarnych.
- Grupa nieformalna „Heca na wsi” zrealizowała projekt „Ceramiczne tajniki”. Projekt zakładał organizację cyklicznych zajęć ceramicznych dla dzieci starszych i dorosłych z Raciborska. Warsztaty pozwoliły im poznać tajniki stosowania różnych technik w ceramice – techniki wałeczkowej, formowania z plastra, wygniatania, sgraffito, zdobienia wszkliwnego i podszkliwnego, szkliwienia.
- Grupa nieformalna „Z miłości do wsi” zrealizowała projekt „EkoZałoga – pogromcy smogu”. Projekt zakładał edukację ekologiczną mieszkańców Staniątek poprzez organizację warsztatów dotyczących smogu oraz warsztatów szycia masek antysmogowych. Projekt skierowany był do miejscowych seniorów, mieszkańców DPS oraz dzieci i młodzieży ze szkoły podstawowej wraz z rodzicami.
- Grupa nieformalna „Aktywne Mamy” zrealizowała projekt „Mama ma Malucha”. Projekt zakładał organizację cyklu warsztatów edukacyjnych dotyczących rozwoju dzieci dla mam z małymi dziećmi z terenu wsi Jawczyce oraz doposażenie lokalnego Klubu Malucha.
- Grupa nieformalna „EkoMamy” zrealizowała projekt „Ekowarsztaty dla skrzata, mamy i taty”. Projekt zakładał organizację cyklu warsztatów z edukacji ekologicznej dla całych rodzin z terenu Niepołomic. Na spotkaniach omawiane były pojęcia zerowaste, sezonowości oraz produktów tradycyjnych dla regionu.
- Grupa nieformalna „Surówki” zrealizowała projekt „Przysiółek Surówki”. Projekt zakładał organizację dwóch warsztatów z programowania i robotyki, dwóch warsztatów artystycznych oraz przedświątecznego spotkania wszystkich mieszkańców przysiółka Surówki we wsi Jawczyce, na którym starsi mieszkańcy otrzymali drobne upominki w formie figurek wykonanych przez dzieci podczas zajęć artystycznych.
FIO Małopolska Lokalnie – Północ w roku 2018, to dwa miesiące realizacji projektów, prawie 80 inicjatyw, setki aktywnych mieszkańców. Grudzień to czas na zaangażowanie w głosowanie na najciekawszą inicjatywę wszystkich Małopolan.
Wystarczy wejść na stronę http://malopolskalokalnie.pl/polnoc/, zapoznać się z realizowanymi inicjatywami, wybrać najciekawszą i zagłosować. Oddać można tylko jeden głos dziennie do dnia 31 grudnia. Dla głosujących, którzy podadzą swoje dane, operatorzy przygotowali nagrody niespodzianki.
Udział w plebiscycie, to nie tylko wsparcie lokalnych społeczników i ich pomysłów, ale także świetna inspiracja na rok 2019, ponieważ już w kwietniu operatorzy Programu FIO Małopolska Lokalnie – Północ ogłoszą kolejny konkurs dotacyjny.
Dodatkowe relacje z postępów w realizowanych na terenie Krakowa i Małopolski projektach dostępne są na fanpage https://www.facebook.com/malopolskalokalnie/.
Wydarzenie na FB – https://www.facebook.com/events/355789151884195/