Mamy FIO – ła na Małopolskę.

 Ruszył plebiscyt na najciekawszą inicjatywę zrealizowaną w ramach Programu FIO Małopolska Lokalnie – Północ, edycja 2018.

 Pieniądze trafiły do aktywnych mieszkańców Małopolski. Osiemdziesiąt organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych z Krakowa oraz powiatów chrzanowskiego, dąbrowskiego, krakowskiego, miechowskiego, olkuskiego, oświęcimskiego, proszowickiego i wielickiego, otrzymało pieniądze na realizacje swoich społecznych pomysłów z Programu FIO Małopolska Lokalnie – Północ w roku 2018.

Operatorami Programu są Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych i Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze. Wszystkie działania były możliwe dzięki dofinansowaniu z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Gminy Miejskiej Kraków oraz Województwa Małopolskiego.

W tegorocznej edycji Programu, z dotacji na rozwój skorzystało 21 małopolskich organizacji pozarządowych, które rozwinęły swój potencjał poprzez wsparcie merytoryczne (szkolenia, warsztaty), promocyjne (budowa stron www, identyfikacja wizualna) i zakup sprzętu. Natomiast dotacje na działania społeczne otrzymało osiem NGO i pięćdziesiąt jeden grup nieformalnych (w tym 8 z powiatu wielickiego), które zrealizowały m.in. różnego rodzaju warsztaty, spotkania i ciekawe wydarzenia artystyczne.

Zrealizowane w powiecie wielickim inicjatywy:

  1. Grupa nieformalna- Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich zrealizowała projekt „Zdrowo, smacznie, kolorowo z tradycją w tle”. Projekt zakładał organizację warsztatów kulinarnych dla dzieci i dorosłych. Członkinie KGW wzięły udział w warsztatach z carvingu, po których swoje umiejętności zaprezentowały dzieciom i pozostałym mieszkańcom wsi Bilczycie. Podsumowaniem były wspólne warsztaty z robienia zakąsek i nakrywania stołu.
  2. Grupa nieformalna Drużyna Pszczelarzy zrealizowała projekt „Smaczny miód z Czarnego Lasu”. Projekt zakładał przygotowanie terenu pod pasiekę w „Czarnym Lesie” na granicy miejscowości Koźmice Wielkie i Raciborsko. Przeprowadzono także działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży dotyczących wpływu pszczół na ekosystem.
  3. Grupa nieformalna „NIEPOjem” zrealizowała projekt „Go To Jemy” .  Projekt zakładał organizację wydarzenia kulinarnego dla mieszkańców Niepołomic w formie zjazdu foodtruck`ów. Celem projektu było przybliżenie mieszkańcom i wywołanie dyskusji dotyczącej kuchni,  tego co jemy na co dzień, wpływu jedzenia na nasz organizm oraz promowania dobrych praktyk kulinarnych.
  4. Grupa nieformalna „Heca na wsi” zrealizowała projekt „Ceramiczne tajniki”. Projekt zakładał organizację cyklicznych zajęć ceramicznych dla dzieci starszych i dorosłych z Raciborska. Warsztaty pozwoliły im poznać tajniki stosowania różnych technik w ceramice –  techniki wałeczkowej, formowania z plastra, wygniatania, sgraffito, zdobienia wszkliwnego i podszkliwnego, szkliwienia.
  5. Grupa nieformalna „Z miłości do wsi” zrealizowała projekt „EkoZałoga – pogromcy smogu”. Projekt zakładał edukację ekologiczną mieszkańców Staniątek poprzez organizację warsztatów dotyczących smogu oraz warsztatów szycia masek antysmogowych. Projekt skierowany był do miejscowych seniorów, mieszkańców DPS oraz dzieci i młodzieży ze szkoły podstawowej wraz z rodzicami.
  6. Grupa nieformalna „Aktywne Mamy” zrealizowała projekt „Mama ma Malucha”. Projekt zakładał organizację cyklu warsztatów edukacyjnych dotyczących rozwoju dzieci dla mam z małymi dziećmi z terenu wsi Jawczyce oraz doposażenie lokalnego Klubu Malucha.
  7. Grupa nieformalna „EkoMamy” zrealizowała projekt „Ekowarsztaty dla skrzata, mamy i taty”. Projekt zakładał organizację cyklu warsztatów z edukacji ekologicznej dla całych rodzin z terenu Niepołomic. Na spotkaniach omawiane były pojęcia zerowaste, sezonowości oraz produktów tradycyjnych dla regionu.
  8. Grupa nieformalna „Surówki” zrealizowała projekt „Przysiółek Surówki”. Projekt zakładał organizację dwóch warsztatów z programowania i robotyki, dwóch warsztatów artystycznych oraz przedświątecznego spotkania wszystkich mieszkańców przysiółka Surówki we wsi Jawczyce, na którym starsi mieszkańcy otrzymali drobne upominki w formie figurek wykonanych przez dzieci podczas zajęć artystycznych.

FIO Małopolska Lokalnie – Północ w roku 2018, to dwa miesiące realizacji projektów, prawie 80 inicjatyw, setki aktywnych mieszkańców. Grudzień to czas na zaangażowanie w głosowanie na najciekawszą inicjatywę wszystkich Małopolan.

Wystarczy wejść na stronę http://malopolskalokalnie.pl/polnoc/, zapoznać się z realizowanymi inicjatywami, wybrać najciekawszą i zagłosować. Oddać można tylko jeden głos dziennie do dnia 31 grudnia. Dla głosujących, którzy podadzą swoje dane, operatorzy przygotowali nagrody niespodzianki.

Udział w plebiscycie, to nie tylko wsparcie lokalnych społeczników i ich pomysłów, ale także świetna inspiracja na rok 2019, ponieważ już w kwietniu operatorzy Programu FIO Małopolska Lokalnie – Północ ogłoszą kolejny konkurs dotacyjny.

Dodatkowe relacje z postępów w realizowanych na terenie Krakowa i Małopolski projektach dostępne są na fanpage https://www.facebook.com/malopolskalokalnie/.

Wydarzenie na FB – https://www.facebook.com/events/355789151884195/