NASZA GRZĄDKA WYNIESIONA Z ELEMENTAMI PERMAKULTURY.

W kwietniu odbył się także trzeci, ostatni warsztat w filozofii ZERO WASTE w ramach projektu „Cudze chwalicie, swojego nie znacie” organizowanego przez Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Dobro Dziecka”, a finansowanym przez FUNDACJĘ ORLEN.

Posłuchaliśmy wykładu o PERMAKULTURZE, jak wspierać uprawę roślin według zasad:

– Troszcz się o Ziemię

– Troszcz się o ludzi

– Dziel się nadmiarem.

Ideologia bardzo przypadł nam do gustu ze względu na prostotę oraz możliwość wykorzystania materiałów uważanych za śmieci, a dającym nam możliwość uprawiania roślin na słabym stanowisku. Pomyśleliśmy o przygotowaniu grządki wyniesionej bo to fajny, ciekawy i wygodny sposób uprawy warzyw, który można z powodzeniem zastosować także na tarasie, balkonie. Grządki wyniesione są łatwe w wykonaniu, natomiast efekt jest bardzo atrakcyjny. Zarówno wyniesione rabaty, jak też skrzynie na warzywa możemy wykonać z różnych materiałów, z różnym stopniem zaawansowania prac. My dostaliśmy od Pana Tomasza deski ze starej podłogi z których pod czujnym okiem Pana Mieczysława szybko zbiliśmy rabatę, którą następnie zaimpregnowaliśmy i zabezpieczyliśmy dno siatką przed gryzoniami, a boki wyłożyliśmy folią. Zostało nam jeszcze tylko nazbierać gałęzi, kartonów, zorganizować siano i słomę, kompost i zabraliśmy się do pracy.  Naszą rabatę wypełnialiśmy po kolei kartonami, gałęziami, skoszoną trawą, sianem i słomą,  jeszcze raz kartonami, kompostem i ziemią ogrodową- ma to pomóc naszym roślinkom szybciej wzrosną, poprzez cyrkulację powietrza oraz podniesieniu temperatury ziemi przy rozkładającej się w rabacie materii organicznej.

Na koniec zostało nam tylko posadzić zioła, wysiać buraczki, pietruszkę, koper… podlać i obserwować każdego dnia jak rodzą się z nasion młode roślinki. Gdy tylko wyrosną na tyle wysoko, będziemy ściółkować ziemię, by gleba nie wysychała i jałowiała.

Rabaty wzniesione bardzo ułatwiają pracę, nie trzeba bowiem się schylać, gdyż wszystko mamy w zasięgu ręki. Dodatkowo nie rosną w rabacie tak licznie chwasty, a w kolejnym sezonie nie musimy przekopywać gleby. Grządki wniesione są wygodne dla osób starszych. Gdy mamy psa w ogrodzie, nie musimy martwić się o względy higieniczne. Łatwo nam też kontrolować glebę w skrzyniach i przede wszystkim taki ogród warzywny pięknie wygląda.

Autor i foto: Ewelina Makowiecka-Sieńko