POLA CHWAŁY 2017

Niepołomice  – 22-24 września

Już niebawem 12. edycja Pól Chwały w Niepołomicach. W tym roku będzie szczególnie poświęcona czasom napoleońskim i historii Księstwa Warszawskiego. Impreza jest jednym z największych i najbardziej znanych spotkań miłośników historii, gier historycznych i militariów.

Wielką atrakcją związaną z przewodnim tematem tegorocznych Pół Chwały będą oddziały rekonstruujące Pułki Piechoty Księstwa Warszawskiego. W centrum ich obozowiska stanie także namiot samego cesarza Napoleona Bonaparte. W tę postać wcieli się jeden z rekonstruktorów, znawca epoki i biografii słynnego wodza, który będzie oprowadzał widzów i opowiadał tę pasjonującą historię. Wojnom napoleońskim będzie poświęcony także turniej figurkowy oraz premiera gry planszowej „Pułtusk 1807”.

W niepołomickim zamku, w formie gry – na specjalnych makietach, przy pomocy figur i modeli – będą rozgrywane najciekawsze bitwy z historii Europy i świata. Przez 48 godzin non stop odbywa się maraton miłośników gier planszowych o tematyce historycznej. Można także oglądać zawody modelarskie i wystawę modeli wojskowych.

Dziedziniec Zamku Królewskiego w Niepołomicach w tym roku stanie się strefą zdemilitaryzowaną. Będzie na nim królował taniec historyczny, modne stroje i fryzury, proponujemy zdjęcia starymi technikami fotograficznymi. Punktami kulminacyjnymi tej części imprezy będzie Bal Cesarski w sobotę
o godz. 20.00 oraz koncert muzyki dawnej w niedzielę o godz. 12.00.

Bardzo ciekawie zapowiada się konferencja naukowa, która od kilku edycji towarzyszy imprezie. W tym roku będzie trwać aż trzy dni i będzie poświęcona zagadnieniu jeńców wojennych od czasów starożytnych po współczesność. Historycy reprezentujący uczelnie i ośrodki naukowe z m.in. Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia i Poznania będą przedstawiać zwyczaje związane
z braniem jeńców, uwarunkowania prawne i warunki życia w niewoli i obozach jenieckich.

Tradycyjnie na Polach Chwały będą obecne także grupy rekonstrukcyjne reprezentujące wszystkie epoki historyczne. Zarówno w sobotę jak i niedzielę uczestnicy imprezy będą mieli okazję do zdobycia wyjątkowych pamiątek
w postaci zdjęć w mundurach i z wojskowymi pojazdami. Obozy wojskowe są rozstawione wokół zamku i na terenach zielonych w centrum Niepołomic. Oddziały rekonstrukcyjne zostały podzielone według epok, które reprezentują – od starożytności po współczesność. Każdy może z bliska oglądać mundury, broń i pojazdy wojskowe,  będzie można przebrać się i poczuć przez chwilę jak rycerz lub żołnierz.  Na hipodromie za zamkiem odbywają się pokazy oddziałów rekonstrukcyjnych, a w niedzielę o godz. 11.00 ulicami Niepołomic idzie widowiskowa defilada, podczas której prezentują się wszystkie oddziały biorące udział w imprezie.

Dla dzieci

Pola Chwały to impreza przygotowywana także z myślą dzieciach. Tradycyjnie czeka na nie wiele atrakcji.

Kącik Pazia to propozycja dla najmłodszych. Najlepsi animatorzy kultury poprowadzą zajęcia angażujące dzieci, zawsze w nawiązaniu do historii.

Szkoła Rycerska jest kierowana do nieco starszych. Aby zostać rycerzem, trzeba najpierw udowodnić, że jest się tego godnym. Szereg zadań do wykonania, ćwiczenia odwagi i charakteru, na koniec pasowanie na giermka.

Szkoła Dam Dworu jest propozycją dla dziewcząt. Piękne zachowanie, taniec, stroje – takie umiejętności trzeba nabyć, by zostać ozdobą królewskiego dworu.

W tym roku dodatkowo zagoszczą na imprezie średniowieczne warsztaty małej białogłowy, bieg rycerski dla dzieci i rodziców, dziecięce warsztaty tańców szlacheckich, zajęcia plastyczne „Dziecięca twarz cesarza” oraz zajęcia z musztry przy użyciu atrap karabinów, które prowadzi sam Napoleon!

Historia Pól Chwały

Pola Chwały od początku są organizowane przez miłośników historii i wojskowości, których pasje realizują się na różne sposoby. Jedni z nich odtwarzają historyczne oddziały wojskowe, szyją mundury i rekonstruują bitwy, inni robią to samo w skali makiety, a jeszcze inni na planszach do gry. Kolejni budują modele, śpiewają stare pieśni i tańczą albo piszą książki i prace naukowe. Dla nich wszystkich historia jest ważnym elementem życia, pasją i radością, którą chcą się dzielić z innymi.

Obecnie impreza obejmuje całe centrum Niepołomic, ogniskując się w najciekawszych punktach miasta. Niepołomice na trzy dni stają się wielkim, kolorowym i wielonarodowym garnizonem, a na jego ulicach można spotkać rycerzy i żołnierzy z różnych epok i krajów oraz wozy bojowe, które zwykle możemy podziwiać jedynie w muzeach.

Kontakt dla mediów:

– szczegółowe informacje o imprezie: Robert Kowalski  501 121 471

– umawianie na wywiady, nagrania (przed i podczas imprezy): Paweł Czerenko 664 145 145