„Wieliczka-Wieliczanie”  Bis!,  pt. „Pomoc świadczona Żydom przez ludność polską w okresie II wojny światowej na okupowanych terenach woj. krakowskiego. Wieliczanie uhonorowani za pomoc Żydom  przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie  tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”

Zaproszenie na 33 spotkanie „Wieliczka-Wieliczanie”  Bis!,  pt. „30.11. (środa) – godz. 16.00 – 33 spotkanie – Wieliczka,  sala „Magistrat“ UMiG ul. Powstania Warszawskiego 1.

Stowarzyszenie „Klub Przyjaciół Wieliczki”(KPW),  Instytut Pamięci Narodowej Oddział Krakowski zapraszają 30.11. (środa) b.r. na godz.16.00-tą na 33 spotkanie z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie”  Bis! pt.  „Pomoc świadczona Żydom przez ludność polską w okresie II wojny światowej na okupowanych terenach woj. krakowskiego. Wieliczanie uhonorowani za pomoc Żydom  przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie  tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” – Wieliczka,  sala „Magistrat“ UMiG ul. Powstania Warszawskiego 1.  Z Wieliczki tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”  zostali nagrodzeni: Helena Bereska (1973 r.), Irena Chmura, Wanda Chmura (1976 r.); Józef Jedynak, Wanda (Jedynak) Dymek, Józefa (Jedynak) Panuszko (1979 r.); Stefan Hartabus (1981 r.); Józef Adamski, Michalina Adamska, Helena Adamska, Michalina Gramatyka-Lewartowska (1982 r.); Zofia Przetaczek, Rudolf Przetaczek (1983 r).; Józefa Latawiec, Tadeusz Latawiec (1985 r.); Józefa Latawiec, Tadeusz Latawiec (1985 r.); Jadwiga Kruczkowska (1985 r.); Antoni Reguła (1986 r.); Tadeusz Cholewa (1986 r.); Kazimiera Miczyńska (1997 r.); Zofia Duszczyńska (1997 r.); Anna (Fitzke) Gaczoł (2002 r.); Mieczysław Kasprzyk, Magdalena (Baran) Kasprzyk, Władysław Kasprzyk (2006 r.);  Maria Gelles, Danuta (Gelles) Szuro (2018 r.) . Razem 27 osób. Spotkanie odbywa się pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka Artura Kozioła.

Na wstępie spotkania   program artystyczny w wykonaniu uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej w Wieliczce:   Dobrosławy Zając z klasy skrzypiec Marii Sobeńko – zagra utwór pt.  „Dudziorz” Henryka Wieniawskiego przy akompaniamencie Magdaleny Smrokowskiej   i Jana Gałońskiego na trąbce z klasy Pawła Gajewskiego – zagra „Koncert Albinionego”.

W programie prelekcje-prezentacje:

1. Dr Roman Gieroń z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie – „Pomoc świadczona Żydom przez ludność polską w okresie II wojny światowej (1939-1945) na okupowanych przez Niemców terenach woj. krakowskiego.”
  2. Profesor Andrzej Gaczoł, wieliczanin – „Moja mama Anna Gaczoł z domu Fitzke  oraz Kazimiera Miczyńska  uhonorowane tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” w 2002 r. i 1995 r.
  3. Jan Szuro, wieliczanin – „Moja mama Danuta Szuro z domu Gelles i jej opowiadanie o czasach II wojny światowej.  Babcia Maria Gelles i  jej córka Danuta w 2018 r. uhonorowane tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.
  4. Rodzina Soni Orkisz i Wiktorii Sobocińskiej o pradziadku, prapradziadku Józefie Jedynaku „Sprawiedliwym wśród Narodów Świata” z 1979 r .
  5. Krzysztof Witaszek z Lublina, krewny Aleksandra Sawińskiego – „Moje poszukiwania w Wieliczce”.

Spotkanie prowadzi Jadwiga Duda,  prezes Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół  Wieliczki”.

Opracowała Jadwiga Duda