Wyjazd do Pszczyny i goczałkowickich ogrodów.

Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Dobro Dziecka” z Brzezia przy wsparciu finansowym Gminy Kłaj zorganizowało 29 czerwca wyjazd integracyjny połączony z plenerem artystycznym dla osób niepełnosprawnych uczęszczających na co dzień do Środowiskowego Domu Samopomocy w Brzeziu oraz dzieci i młodzieży z terenu Gminy Kłaj.

Naszą przygodę rozpoczęliśmy w Ośrodku Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach, gdzie mieliśmy okazję podglądnąć żubry w ich naturalnym środowisku.
Stado liczące siedem sztuk z małym żubrzątkiem wyłoniło nam się z lasu  pokazując nam się w całej okazałości- była to chwila dokarmiania zwierząt. Pomimo, że w naszej Puszczy Niepołomickiej mamy kilka sztuk tego zwierzęcia, to dopiero tutaj mieliśmy okazję zobaczyć je tak blisko, poobserwować ich zachowanie stadne, wygląd. Zrobiły na nas olbrzymie wrażenie.

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Zamku w Pszczynie, który wzbudził nasz podziw ze względu na panujący w komatach przepych i luksus oraz ilość znajdujących się tam eksponatów. Mogliśmy wyobrazić sobie życie ich mieszkańców na tle historii. Ochłodziliśmy się w przepięknych ogrodach przyzamkowych, które urzekły nas różnorodnością roślinności i zwierząt oraz urokliwymi stawami, mostkami. Nie obyło się bez wizyty na Rynku Pszczyny, gdzie skusiliśmy się na pyszne lody.

Ostatnim etapem wyjazdu było odwiedzenie ogrodów w Goczałkowicach. Niesamowite wrażenie, doznania różnych rzeczywistości poprzez zaaranżowane ogrody od surowych, skandynawskich poprzez przystrzyżone, wystylizowane japońskie, kwitnące angielskie, a także obrazujące stare zagrody wiejskie , patio na Sycylii, zagajniki pachnące lawendą lub różami, fontanny, chatka Hobbita, wijące się dróżki, chodniczki i podesty widokowe. Właśnie to miejsce zmotywowało nas do przeprowadzenia plenerów artystycznych, gdzie każdy uczestnik wyjazdu mógł przelać na papier, płótno wrażenia z całego dnia.

Dzięki temu 9 lipca br. odbyła się wystawa obrazująca nasz wyjazd poprzez przygotowanie prezentacji oraz wyeksponowaniu prac artystów.

Dziękujemy włodarzom naszej gminy oraz Stowarzyszeniu” Dobro  Dziecka” za umożliwienie spędzenia tak cudownie wolnego czasu, w towarzystwie roślin, zwierząt i znajomych twarzy. Pozwoliło to nam zaczerpnąć nowości i urody naszego kraju.
Rozmarzonym wzrokiem spoglądamy na mapę Polski i snujemy plany na kolejne przygody…być może za rok znowu nam się uda.

Ewelina Makowiecka-Sieńko