„Zasmakuj w Niepodległości”

W dniu 11 listopada w świetlicy środowiskowej w Kokotowie świętowano 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obchody rocznicy przygotowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Kokotowa odbywały się pod tytułem „Zasmakuj w Niepodległości”. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Spotkanie to nie tylko śpiew pieśni patriotycznych, ale również degustacja potraw regionalnych, które serwowano jako przerywniki pomiędzy występami zaproszonych artystów.

Spotkanie otworzyła Renata Palińska prezes SPK. Odśpiewano hymn Polski.

Jako pierwszy wystąpił Dziecięcy Zespół Folklorystyczny z Kokotowa, działający pod patronatem Wielickiego Centrum Kultury, którego kierownikiem jest Renata Palińska a instruktorem tańca Katarzyna Skoczek.

Następnie zaserwowano dania z kuchni polskiej znane w XIX wieku, a były to spółka i kasza jaglana ze śliwkami suszonymi. Za te potrawy Koło Gospodyń Wiejskich z Kokotowa otrzymało kolejno pierwsze i drugie miejsce na Małopolskim Przeglądzie Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich.

Po degustacji wystąpił chór „Retro” pod kierunkiem Małgorzaty Lesiewicz, który wykonał kilka pieśni patriotycznych, co u wielu gości wycisnęło łzy wzruszenia.

I znów podano gościom kolejne potrawy, które królowały na polskim stole w okresie PRL: śledzik, sałatka jarzynowa oraz wędliny wyrobu własnego: kiełbasa wiejska, pasztetowa, salceson oraz kaszanka. Dodatkowo kruche babeczki z kajpusem ( ser twarogowy z miętą na słodko i słono).

Przyszedł czas na występ grupy śpiewaczej „Spoko”, która przy akompaniamencie Artura Szydłaka i Tomasza Palińskiego zagrzała gości do wspólnego śpiewu pieśni, których teksty wyświetlano.

Ostatnim punktem pokarmu dla ciała były ciasta upieczone przez członkinie KGW i SPK, co jest teraźniejszym elementem polskiej gościnności – ciasto i kawa.

Miłym akcentem był występ solowy najstarszej członkini KGW z Kokotowa pani Emilii Kaszowskiej, która a capella wykonała utwór „ Czerwone maki na Monte Casino”.

Organizatorów miłe zaskoczyła frekwencja gości, która przekroczyła 100 osób, jak również to, że wspólnie świętowali i Ci mali i Ci duzi.

Serdecznie  dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i obecność:

– Panu Adamowi Kociołkowi Staroście Powiatu Wielickiego

– Pani Magdalenie Kot Dyrektor Wielickiego Centrum Kultury

– Panu Tadeuszowi Lurańcowi Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Wieliczce

– Panu Pawłowi Gajosowi Sołtysowi Sołectwa Kokotów

oraz wszystkim mieszkańcom, którzy zechcieli razem z nami świętować.

Dziękujemy Wieleckiemu Centrum  Kultury za nieodpłatne użyczenie sali oraz wszystkim członkom Stowarzyszenia Przyjaciół Kokotowa za nieocenioną pomoc przy realizacji projektu „Zasmakuj w Niepodległości”.