Znamy wyniki konkursu grantowego FIO Małopolska Lokalnie – Północ, edycja 2019

 

5 projektów autorstwa organizacji pozarządowych i grup nieformalnych z terenu Powiatu Wielickiego zyskało blisko 14 000 zł na społeczne inicjatywy.

Dotacje przyznano w ramach programu FIO Małopolska Lokalnie – Północ, który jest realizowany przez Fundację Biuro Inicjatyw Społecznych i Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze. Dzięki przyznawanym środkom organizacje pozarządowe i grupy nieformalne mogą inicjować różnego rodzaju przedsięwzięcia dotyczące lokalnych społeczności.

Tegoroczne działania projektowe odbędą się w na terenie całego powiatu wielickiego w tym: miasta i gminy Niepołomice, Wieliczki, Łazan  Jawczyc. Jedna grupa z Wieliczki realizować będzie działania w Krakowie.

Projekt obejmujący swoim zasięgiem cały powiat wielicki to: „Wyjątkowe warsztaty fotograficzne dla młodzieży Lato w mieście 2019” realizowane przez grupę nieformalną Przestrzeń Fotografii. Na warsztaty projektowe zostanie zaproszona młodzież chętna do nabycia konkretnych, praktycznych umiejętności fotograficznych w pięknej przestrzeni powiatu wielickiego. Najlepsze zdjęcia pokazane zostaną na wystawie podsumowującej projekt w postaci wydruków oraz slideshow prezentowanego podczas uroczystego wernisażu.

Odbiorcami pozostałych działań realizowanych w ramach FIO Małopolska Lokalnie – Północ w powiecie wielickim są dzieci i ich rodzice. W niepołomickim LASie EkoMamy zaproszą dzieci w wieku od 6-10 lat na ekologiczne warsztaty o tematyce zerowaste, recyklingu, wpływu mody na ilość powstających odpadów, sezonowego i regionalnego gotowania, samodzielnego tworzenia kosmetyków. Projekt „Wakacje? Naturalnie!” to także wyjście do Puszczy Niepołomickiej w celach edukacyjnych oraz porządkowych.

Grupa mam z Łazan w ramach projektu „Maluchy i My” planuje stworzyć w lokalnej świetlicy miejsce przyjazne dla rozwoju małych dzieci. W stworzonym klubiku mamy planują wspólne z dziećmi twórczo spędzać czas czyniąc pierwsze kroki w edukacji przez zabawę. W ramach projektu odbędzie się szeroka gama zajęć i spotkań np. zajęcia z języka angielskiego, udzielania pierwszej pomocy, kulinarne, sensoplastyczne, rytmiczne, spotkania ze specjalistami (logopeda, psycholog), dogoterapia, warsztaty radzenia sobie ze stresem. Podsumowaniem będzie piknik rodzinny zorganizowany w Jawczycach wspólnie z grupą „Mama ma Malucha”.

Stowarzyszenie Gryf zaprosi dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli z terenu Gminy Niepołomice do udziału w bezpłatnych zajęciach związanych z korekcją wad postawy w ramach projektu „Prawidłowa postawa dziecka”. Zajęcia będą miały charakter spotkań edukacyjnych, które  poprzez wykłady i ćwiczenia praktyczne, uczyć będą w jaki sposób prawidłowo korygować wady postawy.

Wielicka grupa Los Polacos w ramach projektu „Z nami połaź” zrealizuje innowacyjne działania na terenie Krakowa. Zaplanowano wsparcie dla bezdomnych przebywających w Krakowie poprzez organizację planu wycieczek alternatywnych w których przewodnikami będą właśnie te osoby. Bezdomni otrzymają wsparcie merytoryczne i pod opieką przewodnika krakowskiego będą oprowadzać chętnych do poznania Krakowa od innej niż zazwyczaj strony.

Serdecznie zapraszamy mieszkańców powiatu do udziału w planowanych projektach.

Projekt FIO Małopolska Lokalnie – Północ współfinansowany jest ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Gminy Miejskiej Kraków i Województwa Małopolskiego.