Zwiedzanie Kopalni Guido w Zabrzu z Fundacją Orlen

W ramach projektu „ Cudze chwalicie, swego nie znacie” sfinansowanego przez Fundację ORLEN, 29 lutego 2024 roku grupa 40 osób (seniorzy, osoby z niepełnosprawnością i opiekunowie)  mieli okazję zwiedzić kopalnię węgla kamiennego w Zabrzu.

Szolą górniczą zjechaliśmy aż 320m w dół, gdzie wyruszyliśmy w podziemną wędrówkę. Opowieść przewodników przeniosła nas na chwilę do początku XX wieku.  Jak inna była kopalnia węgla kamiennego od poznanych kopalni soli w Wieliczce i Bochni. Miejsce ciężkiej pracy pomimo wzrastającego postępu technicznego zrobiła na nas duże wrażenie.

Odkrywanie poziomu 320 wiązało się przede wszystkim z poznawaniem rozwoju techniki górniczej od końca XIX wieku aż do czasów współczesnych. Choć Kopalnia Guido od lat nie wydobywa węgla, to na trasie turystycznej go nie brakuje. Podczas zwiedzania zobaczyliśmy go co najmniej cztery razy, i to w zupełnie surowej formie pokładu o grubości nawet do dwóch metrów.

Poznaliśmy zagrożenia czyhające na górników pracujących pod ziemią, a dzięki multimedialnym efektom niemal poczuliśmy je na własnej skórze.

Mieliśmy okazję skorzystania z transportu podziemną, elektryczną kolejką podwieszaną – jest to jedyna tego typu kolejka górnicza na świecie udostępniona dla turystów. Dowiozła ona nas  w rejon pracy dwóch kombajnów górniczych, chodnikowego i ścianowego. Tam z bliska zobaczyliśmy, jak pracują te potężne maszyny do urabiania skał i węgla.

Zwiedzanie Kopalni Guido nie obyło się bez wizyty w przemiłym pubie znajdującym w pod ziemią, gdzie  w ramach odpoczynku wypiliśmy kawę i spróbowaliśmy czarnej jak węgiel pajdy chleba ze smalczykiem.

Wyjazd zakończyliśmy pysznym obiadem w restauracji FAJRANT, gdzie pełni wrażeń po całodniowej wycieczce dzieliliśmy się swoimi odczuciami i planami na kolejne wyjazdy.

Autor i foto: Ewelina Makowiecka-Sieńko