XIII edycja nagrody „Świadek Historii” [ZGŁOSZENIA]

Oddział IPN w Krakowie oraz Delegatura IPN w Kielcach zapraszają instytucje, organizacje społeczne i osoby fizyczne do zgłaszania lokalnych kandydatów w XIII edycji nagrody honorowej Świadek Historii.

Nagroda „Świadek Historii” wręczana jest osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii narodu polskiego w regionie oraz wspierającym pion edukacyjny IPN w dziele edukacji historycznej. Przyznaje ją Kapituła, której przewodniczy prezes IPN. Laureatem może zostać osoba fizyczna, instytucja, stowarzyszenie lub organizacja, jak również osoba nie będąca obywatelem polskim. Nagrodę można przyznać pośmiertnie.

Wniosek o przyznanie nagrody powinien zawierać dane personalne kandydata, opis jego zasług i osiągnięć oraz dostępne wnioskodawcy kopie dokumentów poświadczających te zasługi. Do wniosku należy dodać wypełnione załączniki – do pobrania.

Wnioski osób działających na terenie województwa małopolskiego należy przesłać do 31 maja 2024 r. na e-mail: oddzial.krakow@ipn.gov.pl, dostarczyć osobiście lub za pośrednictwem tradycyjnej poczty na adres:

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie
ul. Reformacka 3
31-012 Kraków

Więcej informacji, w tym lista nagrodzonych w latach ubiegłych, na stronie krakowskiego oddziału IPN.

Zero waste w kuchni z FUNDACJĄ ORLEN

Marnowanie jedzenia to bolączka wielu z nas. Jak być bardziej oszczędnym i przestać wyrzucać chleb, warzywa, owoce czy mięso?

W kwietniu grupa 20 osób z niepełnosprawnościami, seniorów wzięła udział w ramach projektu „Swego nie znacie, cudze chwalicie” sfinansowanego ze środków Fundacji Orlen.

W ten sposób osoby uczestniczące w warsztatach już wiedzą jak oszczędniej i lepiej gospodarować tym, co mamy, zwłaszcza jedzeniem oraz jak zmniejszyć produkcję odpadów i także zostali zachęceni do ponownego ich przetworzenia.

 Złote myśli zero waste które warto wypisać sobie i zawiesić na lodówce: Odmawiaj, Ograniczaj, Użyj ponownie, Oddaj do recyklingu, Kompostuj.

Mówiliśmy o przemyślanych zakupach w oszczędnej kuchni, poprawnym przechowywaniu jedzenia, poprawnej organizacja lodówki, mrożeniu owoców, warzyw, dzieleniem się jedzeniem, którego nie damy rady przejeść, a także co najciekawsze GOTOWANIE Z RESZTEK.

Gotowanie z resztek to nie tylko rozwiązanie pozwalające nie marnować jedzenia i być bardziej zero waste, ale również metoda oszczędności i sposób na urozmaicenie posiłków. Z tego, co pozornie jest nieprzydatne, można bowiem wyczarować niesamowite potrawy.

– bulion z obierek – wystarczy składować obierki z warzyw takich, jak np. marchew, pietruszka, seler, kalarepa w torebce w zamrażalniku (oczywiście przed obieraniem warzywa należy dokładnie umyć). Gdy nazbiera się ich duża ilość, wystarczy wrzucić je do garnka i ugotować z nich aromatyczny bulion. Następnie odcedzić płyn od resztek. Może się on później stać podstawą zupy lub można zamrozić go w niewielkich porcjach jako domowe kostki rosołowe;

– ciasto, zapiekanka, bułka tarta i grzanki z suchego chleba – nie wyrzucaj suchego pieczywa, nawet jeśli jest twarde jak kamień. Część możesz zetrzeć na bułkę tartą i wykorzystać do panierowania lub zagęszczania sosów. Możesz też zrobić grzanki do zupy albo skorzystać z przepisów na chlebową zapiekankę lub ciasto z resztek;

– sałatka z warzyw z bulionu – sałatka z warzyw po rosole lub wywaru na galaretę to klasyka kuchni naszych babć. Ten znany wszystkim i smaczny przepis pomoże ci wykorzystać nadmiar resztek. Możesz urozmaicić sałatkę również mięsem po rosole;

–  i wrapy z mięsa z obiadu – niezjedzone kotlety schabowe możesz wykorzystać do wrapów (wystarczy wraz z warzywami i serem zawinąć je w tortillę i podgrzać), a pieczone mięso, np. kurczaka, do sałatek i zapiekanek. Wystarczy, że dodasz do niego makaron lub ziemniaki, ser, jakieś przyprawy i warzywa, np. szpinak;

– sosy z blendowanych warzyw – warzywa po rosole możesz wykorzystać także jako bazę do sosu. Taki sos możesz później zawekować lub zamrozić.

My wyczarowaliśmy z resztek kotlety z czerstwego chleba z sosem grzybowym oraz bajaderki z resztek ciast i pokruszonych ciastek.

Bardzo nam wszystko smakowało, warsztatowicze obiecali jeszcze nie raz eksperymentować z kuchni korzystając z przepisów ZERO WASTE.

Liczymy także ,że wezmą sobie do serca zasady ZERO WASTE.

autor i foto: Ewelina Makowiecka-Sieńko