31. MISTRZOSTWA EUROPY KYOKUSHIN ŚWINOUJŚCIE 2017

W dniach 13-14 października 2017 w Hali Widowiskowo-Sportowej w Ahlbec, Niemcy obok Świnoujścia odbyły się 31. Mistrzostwa Europy Kyokushin z udziałem 412 zawodników z 24 krajów, walczących w 37 kategoriach wagowych kumite i kata: seniorów, juniorów, juniorów młodszych i młodzików. Po mini koncercie Orkiestry Marynarki Wojennej RP otwarcia mistrzostw dokonali Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz, Burmistrz Ahlbec Lars Petersen i Prezydent Europejskiej Federacji Kyokushin Antonio Pinero. Gośćmi honorowymi byli członkowie Zarządu KWF Shihan Hristo Traikov (Bułgaria), Shihan Leslaw Samitowski (USA), Shihan Lars Hogquist (Norwegia), Shihan Andrzej Drewniak (Polska) Sensei Mauricio Alvarada (Costa Rica) i Shihan Noriyuki Tanaka (Japonia), który uderzeniami w bojowy bęben Taiko otworzył mistrzostwa.

Prezydent Antonio Pinero wręczył atystyczne puchary Prezydentowi Świnoujścia, Burmistrzowi Ahlbec, członkom Zarządu KWF, Shihan Włodzimierzowi Rojowii, Shihan Robertowi Wajgelt, Sensei Andrzejowi Kłujszo oraz innym osobom zasłużonym w przygotowaniu tych ME oraz promującym Kyokushin w Kraju i Europie. W związku z 35 leciem Świnoujskiego Ośrodka Kyokushin, jego założyciel i animator 12 międzynarodowych turniejów i 3 mistrzostw Polski – Sensei Paweł Sujka został wyróżniony artystyczną paterą przez Prezesa Polskiej Federacji Kyokushin Andrzeja Drewniaka oraz mieczem samurajskim przez Prezesa Okręgowego Związku Karate Andrzeja Kłujszo.

W polskiej reprezentacji znalazło się 2 sędziów (shihan Robert Kopciowski oraz sensei Krzysztof Kopciowski prezes zarządu WKKK) oraz 4 zawodników z Wielickiego Klubu Karate Kyokushinkai. Sandra Maśnica 4kyu wystartowała w konkurencji kata juniorek świetnie wykonując układ Gekisaisho otarła się o podium ulegając zawodniczkom z Japonii. Martyna Kubik 4 kyu w konkurencji kumite po pechowym losowaniu trafiła na późniejszą zwyciężczynie konkurencji i przegrała wskazaniem sędziów. Dobrze zaprezentowała się także Klaudia Słonka 4kyu choć nie udało się zająć miejsca premiowanego. Jedynym reprezentantem w konkurencji senior (mężczyźni -90kg) WKKK był sempai Dawid Ślęczka 2 kyu który po świetnej walcę z zawodnikiem pochodzącym z Białorusi późniejszym mistrzem europy przegrał przez wskazanie sędziowskie.

Tym razem naszym reprezentantom zabrakło trochę szczęścia ale przed nami w najbliższym czasie nowe wyzwania Mistrzostwa i Puchar Polski oraz przygotowania na przyszły rok.

Mistrzostwa odbywały się pod Patronatem MSiT oraz Ambasady Japonii, sędzią głównym był Shihan Antonio Pinero. Należy podkreślić wyjątkowo dobre przygotowanie imprezy poprzez: jednoczący wszystkich poranny trening na plaży w asyście Klubu jeździeckiego i dźwięku bębna Taiko, pełny wystrój Hali połączony z profesjonalnym sterowaniem światłem i dźwiękiem zgodnie z czasowym harmonogramem, obsługa komputerowa przebiegu imprezy i szybki wydruk wyników poszczególnycż kategorii, artystyczne puchary i medale dla zawodników, zakwaterowanie i pełne wyżywienie w 5-cio gwiazdkowym nowym hotelu Radisson Blu, przeprowadzenie Walnego Zebrania KWF w czasie wieczornego rejsu wynajętym statkiem Schatobrian, 3 stacje telewizyjne i 2 radiowe realizujace sprawozdania, Sayonara z dyskoteką wraz z pokazem ogni sztucznych, sprawozdanie z ME w Teleexpresie oraz 30 minutowy program w TVP1.

W śród wielu sponsorów i Władz Miasta wspierajcych imprezę należy wyróżnić Platynowego Sponsora hotel Radisson Blu Świnoujście. Bezpośrednim organizatorem mistrzostw była Świnoujska Akademia Kyokushin, której liderem jest sensei Paweł Sujka.

32. ME Kyokushin odbędą się 25-26 maja 2018 w Bukareszcie, Rumunia a kolejne MŚ Kyokushin KWF 2-3 listopada 2018 w Astana, Kazakhstan..