XV mecz szachowo-brydżowy Wieliczka-Bochnia.

XV mecz szachowo-brydżowy Wieliczka-Bochnia . „Pierścień Świętej Kingi” dla Wieliczan!

W ramach „Dni Świętej Kingi” 22. 07. (sobota) 2017 r. w Urzędzie Miasta i Gminy Wieliczka w sali „Magistrat”  zorganizowano mecze szachowy i brydżowy pomiędzy reprezentacjami Wieliczki i Bochni. Było to XV spotkanie szachistów i brydżystów zorganizowane przez Stowarzyszenie „Klub Przyjaciół Wieliczki” i Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. (foto 914, 939). Pierwszy mecz rozegrany został w 2002 r. i o jego ciągłość stara się Jadwiga Duda,  prezes Klubu Przyjaciół Wieliczki (KPW). Patronat honorowy nad meczem objął Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka Artur Kozioł. Uroczystego otwarcia meczu  dokonał Jerzy Cholewa, sędzia meczu szachowego z ramienia Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół  Wieliczki”. Uczestnicy meczu brawami powitali arcymistrza Jana Krzysztofa Dudę, brązowego medalistę Szachowych Mistrzostw Świata w Rosji i Jego mamę Wiesławę, członków KPW. Za organizację meczu odpowiadali: Grażyna Kowal, wiceprezes Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki” i Jan Paluch, wiceprezes Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.  Szachiści zagrali mecz i rewanż w składach sześcioosobowych, i tempem gry 30 minut na partię dla zawodnika. W meczach szachowych Wieliczkę reprezentowali: Konrad Buś, Damian Bednarczyk, Łukasz Czaplak,  Jan Krzysztof Duda,  Izabela Gajek, Krzysztof Kuta, Mateusz Zając. W drużynie Bochni zagrali: Aleksandra i  Tomasz Caba, Edward Dorociński, Kamil Hodorowicz, Bogdan Kosturkiewicz, Karol Marzec,  Jacek Tyrka.  Pierwszy mecz wynikiem  4:2 i rewanż 3,5:2,5 wygrała Wieliczka. Punkty w dwumeczu zdobyli dla Wieliczki: Damian Bednarczyk –  2, Konrad Buś – 1,5, Jan Krzysztof Duda – 2,   Krzysztof Kuta -1 , Mateusz Zając- 1, a dla Bochni Aleksandra Caba – 2,  Karol Marzec- 0,5, Bogdan Kosturkiewicz – 1, Jacek Tyrka – 1. W dwumeczu szachistów drużyna Wieliczki wygrała z drużyną Bochni wynikiem: 7, 5 :  4,5.

Brydżyści Bochni: Tadeusz Brzeski, Andrzej Liwoch, Bronisław Mucha, Honoriusz Piech w 24 rozdaniach z Wieliczką w składzie: Tadeusz Kubik, Marek Pietrzak, Halina Samborek, Wacław Śliwa wygrali  25 : 4. Mecz sędziował Bronisław Mucha.

Zgodnie z  wcześniejszymi ustaleniami regulaminowymi „Pierścień Świętej Kingi”, wyrzeźbiony przez Władysława Janowskiego (1924-2005) z Koźmic Wielkich, członka KPW,  będący nagrodą przechodnią otrzymała reprezentacja  Wieliczki. W 2016 r. w meczu zwyciężyła Bochnia i przez rok „Pierścień Świętej Kingi” przebywał w Stowarzyszeniu Bochniaków…. Jan Paluch przekazał pierścień Janowi Krzysztofowi Dudzie. (foto 961, 963).  Mecze rozegrano w przyjaznej, rodzinnej atmosferze i już umówiono się na XVI spotkanie w 2018 r. Dokumentację fotograficzną meczu wykonał J. Cholewa.

Dziękujemy Janowi Paluchowi za zorganizowanie drużyny Bochni, Andrzejowi Irlikowi, Tadeuszowi Kubikowi za skład  szachowej Wieliczki i brydżowej Wieliczki, Bogumile Ślęczce za udostępnienie szachów.  Urzędowi Miasta i Gminy Wieliczka wdzięczni jesteśmy  za gościnę, poczęstunek, upominki dla zawodników przygotowane przez Wydział Kultury pod kierunkiem Magdaleny Golonki. Wszyscy uczestnicy meczu otrzymali lipcowy „Głos Wielicki” z programem „Dni Kingi” w Wieliczce.

Opracowali: Jerzy Cholewa, Jadwiga Duda