Plenery artystyczne w Bieczu

21 czerwca grupa osób niepełnosprawnych oraz młodzież z Gimnazjum z Targowiska zwiedziła pięknie położone miasteczko jakim jest Biecz. Ale wszystko po kolei 😉

Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu „Biecz. Plener artystyczno-integracyjny na łonie natury dla dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych z terenu Gminy Kłaj”, realizowanego przez Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Dobro Dziecka”, przy wsparciu finansowym Gminy Kłaj.  Uczestniczyli w nim podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Brzeziu oraz uczniowie I i II klasy Gimnazjum w Targowisku. Wyjazd był niejako podziękowaniem dla młodzieży, którzy wykazując się piękną inicjatywą zorganizowali zbiórkę żywności dla uczestników ŚDS.

Zwiedzanie rozpoczęto od jednego z Oddziałów Muzeum Ziemi Bieckiej „Kromerówki”, które jest  jednym  z najstarszych muzeów na terenie Polski południowo-wschodniej. Ekspozycje muzeum  przedstawiają historię miasta i regionu oraz bogatą kulturę umysłową i materialną bieczan.

Kolejną atrakcją była Turma, czyli średniowieczne więzienie zlokalizowane w przyziemiu XIV – wiecznej wieży ratuszowej. Miejsce średniowiecznych kaźni wzbudziło ogromne emocje i ciekawość.  Dla zwiedzających udostępniane są średniowieczne lochy, miejsce dla skazańców przed wykonaniem wyroku a także średniowieczne narzędzia tortur.

Po tych atrakcjach uczestnicy mogli odpocząć w cieniu parasolek na bieckim ryneczku popijać kawę i jedząc lody. Również tam odbyły się plenery artystyczne, gdzie każdy mógł uwiecznić na papierze to co w Bieczu podobało mu się najbardziej.

Ostatnim punktem wycieczki był obiad w jednej z bieckich restauracji i niestety powrót do domu.

Uwieńczeniem wyjazdu była przygotowana wystawa w Środowiskowym Domu Samopomocy w Brzeziu, która odbyła się 30 czerwca- podczas której mogliśmy podziwiać zdolności plastyczne uczestników wyjazdu.

Mamy nadzieję, że również za rok uda nam się wyjechać w ciekawe miejsce naszego regionu. Do zobaczenia

Autor: Monika Janioł

Fot.Monika Janioł