II Turniej Szachowy o puchar przejściowy „Pierścień Świętej Kingi”

23.07. (sobota) 2022 r. w Wieliczce w Urzędzie Miasta i Gminy Wieliczka w sali „Magistrat” o godz.10.00-tej  rozpocznie się II Turniej Szachowy w ramach obchodów „Dni Świętej Kingi” o puchar przejściowy „Pierścień Świętej Kingi”.  Potwierdzenie udziału w turnieju w dniu zawodów w godz.9.30.-9.45.  Turniej odbywać się będzie się w dwóch grupach wiekowych: Grupa A: zawodniczki i zawodnicy – rocznik 2009 i starsi, Grupa B: zawodniczki i zawodnicy – rocznik 2010 i młodsi (do lat 12). Łącznie w turnieju w dwóch grupach weźmie udział sto zawodniczek i zawodników. Kojarzenie par komputerowe. Patronat Honorowy nad turniejem objął Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka Artur Kozioł. Turniej prowadzi Jadwiga Duda, prezes Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki” (KPW)  i  Andrzej Irlik z Międzyszkolnego Klubu Sportowego  i Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego, trener i sędzia klasy międzynarodowej, członek KPW.  Przed rozpoczęciem turnieju o godz. 9.45  nastąpi powitanie zawodników a następnie projekcja filmu pt. „Śladami Świętej Kingi w Wieliczce” autorstwa wieliczanina Ignacego Kowalewskiego. Zapraszamy zainteresowanych na film i do kibicowania grającym w szachy. Oficjalne zakończenie II Turnieju  Szachowego planowane jest na godz. 13.30 z wręczeniem zwycięzcy  zawodnikowi lub zawodniczce „Pierścienia Świętej Kingi” przez prezes KPW, nagród i dyplomów za miejsca I-III w każdej grupie dla dziewcząt i chłopców. Pierścień w 2002 r. dla Klubu Przyjaciół Wieliczki wyrzeźbił w drewnie lipowym i soli kryształowej  Władysław Janowski, górnik-rzeźbiarz wielickiej kopalni, członek KPW. W I Turnieju Szachowym pierścień zdobył Mateusz Zając. W latach 2002-2019 był nagrodą w meczu szachowo-brydżowym Wieliczka-Bochnia. W 2020 r. z powodu epidemii covid 19. meczu nie było – Bochnia wycofała się z rozgrywek z powodu zgonu kilku członków drużyny. Niżej podpisana wyszła z inicjatywą do A. Irlika organizowania od 2021 r. Turnieju Szachowego i obecnie jest jego druga edycja.

Opracowała Jadwiga Duda