„XI Mini Playback Show” w Kłaju

Na scenie sali widowiskowej Urzędu Gminy Kłaj, 21 października 2021 roku już po raz JEDENASTY, artystyczne umiejętności prezentowali podopieczni Środowiskowych Domów Samopomocy oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej z terenu Powiatu Wielickiego, Bocheńskiego i m. Kraków.

Po długiej nieobecności na scenie, braku kontaktów i możliwości osobistych spotkań był to bardzo ważne wydarzenie dla osób niepełnosprawnych i placówek do których uczęszczają na co dzień. Pomimo obostrzeń udało nam się spotkać w kameralnym, okrojonym gronie.

Pomysłodawcą i realizatorem imprezy od samego początku jest Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Dobro Dziecka” z Brzezia oraz Powiat Wielicki,  które współfinansował konkurs.

Głównym celem organizacji tego wydarzenia  było umożliwienie i ułatwienie osobom niepełnosprawnym zdobywania nowych umiejętności, rozwijania talentów oraz ich pasji. Ponadto dzięki zorganizowanemu show Stowarzyszenie rozpromowało sztukę osób niepełnosprawnych w środowisku lokalnym, doceniając ich zdolności.

Jury, jak i zgromadzona publiczność była pod ogromnym wrażeniem wysokiego poziomu zaangażowania oraz wartości artystycznych każdego wstępu. W sumie wystąpiło 9 solistów, 8 zespołów z 7 placówek działających na rzecz osób niepełnosprawnych.

Do jury zostały zaproszone osoby ze społeczności lokalnej:

– Pani Aida Amer – pisarka, autorka książek między innymi „ Popiołem i Cieniem”, „Opowieści spod oliwnego drzewa”,

– Pani Janina Pucharska – prezes Stowarzyszenia „Dobro Dziecka” z Brzezia,

– Pani Jadwiga Skoczek-radna Powiatu Wielickiego.

Na scenie artyści zaprezentowali się w dwóch kategoriach: solowej oraz zespołowej.  Soliści zaprezentowali takie utwory jak:

– Środowiskowy Dom Samopomocy z Tomaszkowic.  Czesłąw Niemen „Sen o Warszawie”

-Warsztaty Terapii Zajęciowej z Podolan. Zbigniew Wodecki „Lubię wracać tam gdzie byłem”

-Środowiskowy Dom Samopomocy z Zagórzan.  4 non Blondes „Whats up”

-Środowiskowy Dom Samopomocy z Muchówki. Michał Szpak „Color of your life”

-Warsztaty Terapii Zajęciowej z Krakowa Os. Centrum C7.  Maryla  Rodowicz „Małgośka”

-Środowiskowy Dom Samopomocy z Brzezia. Irena Jarocka „Motylem jestem”

-Środowiskowy Dom Samopomocy z Niepołomic. Janusz Laskowski „Żółty jesienny liść”

W kategorii solowy zespół terapeutów:

-Środowiskowy Dom Samopomocy z Muchówki. Majka Jeżowska „Marzenia się spełniają”

-Środowiskowy Dom Samopomocy z Brzezia. Helena Wondrackowa  „Malowany dzbanku”

W kategorii występ zespołów:

-Środowiskowy Dom Samopomocy z Tomaszkowic.  Krzysztof Krawczyk „Mój przyjacielu”

-Warsztaty Terapii Zajęciowej z Podolan. Don Vasyl „My cyganie”

-Środowiskowy Dom Samopomocy z Zagórzan.  Sanah i Vito Bambino „Ale Jazz”

-Środowiskowy Dom Samopomocy z Muchówki. Andrzej Rosiewicz „Chłopcy radarowcy”

-Warsztaty Terapii Zajęciowej z Krakowa Os. Centrum C7.  Krzysztof Krawczyk „Z Tobą pójdę jak na bal”

-Środowiskowy Dom Samopomocy z Brzezia. Ziuta Szprychowa „Zwyczajny kameleon”

W kategorii występ zespołów terapeutów:

– Środowiskowy Dom Samopomocy z Muchówki. Al. Bano i Romina Power „Felicita”

– Środowikowy Dom Samopomocy z Brzezia. Bruno Mars „ The lazy song”.

Jury w trakcie oceny brało pod uwagę charakteryzację, ruch sceniczny, poziom odwzorowania oryginału, znajomość utworu i tekstu oraz oryginalność wykonania.

Najwyżej w kategorii solowej oceniono występ przedstawicielki ŚDS z Brzezia. Drugie miejsce przypadło przedstawicielce ŚDS Zagórzany, a trzecie artyście z ŚDS z Tomaszkowic.

Jako zespół pierwsze miejsce zdobył ośrodek z Tomaszkowic, drugie Warsztaty Terapii Zajęciowej z Podolan, a trzecie ŚDS z Muchówki.

Nagrodzeni zostali również za pierwsze miejsce terapeuci z ŚDS w Brzeziu i drugie miejsce ŚDS z Muchówki.

Co przyniesie kolejny rok, jakie wystąpią zespoły i soliści? Co rok poprzeczka  w konkursie podnoszona jest coraz wyżej. Już nie możemy się doczekać XII edycji konkursu.

Pragniemy podziękować Pani Magdalenie Tocie- fotograf, za wykonanie przepięknych zdjęć, które służyły jako dekoracja podczas występu solowego oraz Panu Robertowi Szczudło z Firmy Fotograficznej RS Vision za dofinansowanie wydruku zdjęć.

autor i foto E.Makowiecka-Sieńko